Kolokacja serwerów jako alternatywa dla własnego centrum danych


Branża IT rozwija się niezwykle intensywnie. Z roku na rok rośnie również znaczenie operacji na bardzo wielkich zbiorach danych. Nie od dzisiaj mówi się że następnym wielkim odkryciem internetu jest Big Data. Technologia pozwalająca na porównywanie i analizowanie by możliwie jak najszybszym czasie ogromne ilości danych wymagają jednak wielkiej mocy obliczeniowej. Czasem bardziej opłaca się więc kolokacja serwerów niż samodzielne utrzymywanie serwerowni.

Własny park maszynowy i związane z nim koszty.

Jeżeli działamy w branży, która wymaga utrzymywania własnych serwerów w celu osiągnięcia odpowiedniej mocy obliczeniowej, powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób powinniśmy ograniczać koszty funkcjonowania takiego centrum przetwarzania danych. Wiąże się to przecież nie tylko z wynajmowaniem fizycznie odpowiednio pojemnej przestrzeni, ale również i z zakupem całej masy sprzętu i urządzeń które składają się na infrastrukturę takiego centrum danych.

Utrzymanie własnego centrum danych.

Utrzymanie własnej serwerowni wiąże się też z koniecznością zapewnienia ogromnej ilości energii elektrycznej. Pracujące tutaj mnie serwery muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę i wilgotność w środowisku które je otacza. Chłodzenie takiego pomieszczenia również generuje spore koszty.

Tańsza alternatywa –  kolokacja serwerów.

W porównaniu z wydatkami, jakie musimy ponieść aby w pełni wyposażyć własną serwerownię, kolokacja serwerów wydaje się dużo bardziej uzasadniona ekonomicznie. Wszystko zależy tu jednak od perspektywy czasowej, w jakiej planujemy naszą działalność.