Kolokacja serwerów – pełna personalizacja


Co to jest kolokacja serwerów

Jest to sytuacja, w której jeden podmiot, umieszcza swój serwer w przestrzeni serwerowej innego podmiotu. Nie płaci on wtedy za dostęp do danej maszyny, a za miejsce i wykorzystanie infrastruktury.

Przyczyny jej stosowania

Kolokacja serwerów stosowana jest przede wszystkim w celu uniknięcia tworzenia własnej serwerowni, a co za tym idzie potrzebnej do tego infrastruktury. Nie zawsze mamy możliwość postawienia maszyny w miejscu, w którym znajduje się superszybki internet, często problemem jest również założenie odpowiedniego chłodzenia i ochrona przed zalaniem. Dlaczego jednak nie wykupować całego serwera, a tylko miejsce? Przede wszystkim by móc w pełni spersonalizować używany przez nas sprzęt. Niektóre firmy potrzebują dodatkowego szyfrowania sprzętowego, czasem ze względów wymogów klienta serwer postawiony jest na bardzo nietypowym systemie operacyjnym, a czasem, serwerownie nie posiadają tak mocnych maszyn, jakich my potrzebujemy.

Dla kogo przydatna będzie kolokacja serwerów

Jest to zjawisko bardzo często widoczne wśród firm związanych z inżynierią. W takich miejscach, zazwyczaj nie ma całej kadry IT i pomieszczenia na serwer, więc obsługę tego zapewni zewnętrzna firma. Dodatkowo, firmy związane z przemysłem inżynieryjnym często potrzebują jednej, bardzo mocnej stacji roboczej, która będzie dostępna zdalnie dla wszystkich pracowników, gdyż korzystają z niej kilka razy w miesiącu czy roku. Kolokacja serwerów pozwala na postawienie takiej maszyny w odpowiednim miejscu.