Serwer fizyczny czy wirtualny?


Jeżeli chcemy otworzyć własny sklep internetowy, portal tematyczny, bloga, czy inną działalność, musimy się postarać o odpowiedni serwer. Będzie on służył zarówno do gromadzenia, przechowywania, jak i przetwarzania różnego rodzaju danych. Poszczególne typy serwerów różnią się od siebie zarówno specyfikacją i mocą obliczeniową, jak również rodzajem oraz oczywiście ceną. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy zależy nam na serwerze wirtualnym, czy też fizycznym.

Serwery fizyczne

Fizyczny rodzaj serwera to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pełny dostęp do urządzenia. Ze względu na to, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup własnej maszyny o odpowiedniej wydajności i mocy obliczeniowej (lub nie ma miejsca na instalację wielu urządzeń), wiele klientów decyduje się na tzw. serwer dedykowany. Znajduje się on w centrali danej firmy hostingowej, jednak użytkownik może zlecić dowolną konfigurację maszyny.

Serwery wirtualne

W przeciwieństwie do serwera dedykowanego, wszystkie inne rodzaje tego typu urządzeń mają charakter wirtualny. Należą do nich serwery VPS (prywatne) oraz współdzielone. Serwery współdzielone są zdecydowanie najtańsze, ale nie gwarantują pełnej wydajności. Maszyny typu VPS oferują dużo większy dostęp do danych i nadają się idealnie dla średnich przedsiębiorstw.

Serwery w chmurze

W ostatnich latach, popularny serwer dedykowany zaczął ustępować miejsca najnowszemu rozwiązaniu fintechowemu, jakim jest chmura internetowa. Wbrew pozorom, przechowywanie wszystkich danych w internecie okazało się niezwykle bezpieczne. Ponadto, serwery znajdujące się w chmurze można dowolnie skalować, tzn. zwiększać ich moc obliczeniową na życzenie.