Sieciowy koszmar – serwer dedykowany z usterką

Operatorzy portali online niczego nie obawiają się bardziej, niż całkowitej awarii serwerów, która na wiele godzin uniemożliwi korzystanie z ich projektów. Strach ten nie jest zupełnie bezzasadny, gdyż sprzęt informatyczny wielokrotnie ma dosyć ograniczony przewidywany czas eksploatacji.

Problemy z oprogramowaniem

Naczelną przyczyną wadliwego działania serwerów są pomyłki oprogramowania. Usterce z reguły ulegają tylko pojedyncze usługi, a nie cały system. Oznacza to, że w danym momencie z powodzeniem mogą ładować się strony www, a nie będzie działał na przykład system poczty email. Doświadczony administrator w ciągu kilku minut potrafi opanować nawet najpoważniejsze awarie wynikające z oprogramowania.

Usterki sprzętowe

Jeśli chodzi o problemy sprzętowe, to statystycznie najczęściej dotyczą one zasilaczy. Naturalnie profesjonalna serwerownia dysponuje zasilaniem awaryjnym, dlatego usterki tego typu raczej nie są dostrzegane przez konwencjonalnych użytkowników sieci. Większym zagrożeniem są wady procesora lub dysków twardych, gdyż w odosobnionych przypadkach mogą być łączone z utratą danych. Dlatego serwer dedykowany co jakiś czas powinien replikować przechowywane informacje na zewnętrznych nośnikach.

Szybka pomoc

Serwer dedykowany musi mieć wyznaczonych kilku opiekunów, z których przynajmniej jeden zawsze obecny jest na terenie budynku, gdzie fizycznie zlokalizowane jest urządzenie. Choć zdarza się to niezmiernie rzadko, czasami ziszcza się największy koszmar i trzeba na szybko dokonać manualnych modyfikacji w zainstalowanym sprzęcie.